مبارزان بی‌مرز» روایتی از 16 رزمنده افغان حاضر در دفاع مقدس ایران است،‌ این رزمندگان مدت‌ها پیش از شرکت در دفاع مقدس ایران در جنگ افغانستان در برابر روس‌ها نیز حضور داشته و در این کتاب در قالب بیان خاطرات خود تلاش کرده‌اند تا تصویری فراموش‌شده از حضور افغان‌ها در کنار رزمندگان ایرانی در جبهه‌های دفاع مقدس را به تصور بکشند.

در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مهاجران بسیاری از کشورهای همسایه به ویژه افغانستان روانه ایران شدند،‌ در این میان افغان‌ها از همه گروه‌های اجتماعی در ایران حضور یافته و زندگی جدیدی را آغاز کردند‌، اما در افکار عمومی ایرانیان افغان‌ها تنها کارگران ساده‌ای بودند. نقش‌های دیگری که این همسایگان فارسی زبان در ایران بر عهده داشتند،‌ کمتر دیده شده و یا به کل دیده نشده است. برای نمونه اهالی فرهنگ این کشور تنها طی چند سال گذشته که دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری شکل گرفت،‌ رشد یافت و توانست خود را به اثبات برساند.

شهید رجب غلامی شهید افغانی

منبع: سایت تریبون مستضعفین.

بعد دیگر فراموش شده حضور افغان‌ها در ۸ سال جنگ تحمیلی در کنار رزمندگان ایران است،‌ اگر روزگاری ایرانیان در جنک افغانستان در برابر روس‌ها شرکت داشتند،‌ در دوران دفاع مقدس نیز رزمندگان بسیاری از افغان‌ها در کنار ایرانی‌ها حضور یافتند،‌ این نقش تاکنون بسیار کمرنگ مانده و می‌توان گفت‌، فراموش شده است. خاطرات این رزمندگان که بسیاری از آن‌ها جانباز جنگ تحمیلی به شمار می‌روند و امروز حتی در ایران نیستند‌، در غبار فراموشی قرار گرفته است. البته به تازگی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی انتشار کتابی شامل خاطرات رزمندگان افغان دفاع مقدس را در دست انجام گرفته که محمدسرور رجایی مولف این کتاب ‌هم‌اکنون در حال ویراستاری نهایی این مجموعه است و قرار است، طی دو هفته آینده ان را تحویل ناشر دهد.

«مبارزان بی‌مرز» روایتی از ۱۶ رزمنده افغان حاضر در دفاع مقدس ایران است،‌ این رزمندگان مدت‌ها پیش از شرکت در دفاع مقدس ایران در جنگ افغانستان در برابر روس‌ها نیز حضور داشته و در این کتاب در قالب بیان خاطرات خود تلاش کرده‌اند تا تصویری فراموش‌شده از حضور افغان‌ها در کنار رزمندگان ایرانی در جبهه‌های دفاع مقدس را به تصور بکشند.

هم‌چنین در میان این ۱۶ راوی برخی از راویان خاطرات شهدای افغان دفاع مقدس ایران را نیز بازگو می‌کنند،‌ برای نمونه برادر شهید داودد احمدی که در عملیات بدر به شهادت رسیده است، خاطراتی از برادر خود روایت‌کرده است‌، هم‌چنین خاطراتی از شهید اقبال که در کردستان به شهادت رسیده است،‌ نیز در این مجموعه منتشر خواهد شد.

تعداد شهدا و رزمندگان افغان در دفاع مقدس ایران اگر بسیار نباشد‌، قابل توجه است،‌ به گونه‌ای که محمدسرور رجایی مولف این کتاب می‌گوید‌، برای انتخاب این ۱۶ راوی تلاش بسیاری کرده است،‌ و در نظر دارد تا این مجموعه را با بیان خاطراتی از رزندگان دیگر ادامه دهد.

وی می‌گوید: در دفاع مقدس رزمندگان افغان نقش بسزایی ایفا کردند،‌ در میان آن‌ها از پزشک اورژانس گرفته تا تعمیرکار تانک‌، مسئول اسکورت و … نیز وجود داشته است‌، اما متاسفانه تاکنون نقش این افراد در دفاع مقدس چندان مورد توجه قرار نگرفته است. هدف من از انتشار این کتاب این است که نشان دهم،‌ مردم افغانستان در روزهای سخت گذشته کنار ایرانیان بوده‌اند و بهتر است نگاه مردم مهربان ایران به افغان‌ها تغییر کند.
موضوع :
شهدای افغانستانی درجنگ ایران وعراق ,