مردم افغانستان بعد از سال‌ها انتظار در آینده‌ای نزدیک شاهد حرکت اولین قطار در خاک کشور خواهند بود و رشته‌ کوه‌های هندوکش در شمال، صدای سوت قطار را برای نخستین بار خواهند شنید 

تاریخ انتشار:   ۰۰:۱۴    ۱۳۹۰/۱۰/۲۹

کد خبر: 31717

منبع:

نسخه چاپی

ارسال به شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها و دیگر سایت ها ارسال به دیگران

مردم افغانستان بعد از سال‌ها انتظار در آینده‌ای نزدیک شاهد حرکت اولین قطار در خاک کشور خواهند بود و رشته‌ کوه‌های هندوکش در شمال صدای سوت قطار را برای نخستین بار خواهند شنید.

تاریخچه احداث خط آهن در افغانستان که به ۱۲۷ سال قبل یعنی اواخر قرن نوزدهم (۱۸۸۵) میلادی برمی‌گردد، اما متأسفانه تاکنون هیچگاه این آغاز جنبه عملی به خود نگرفت.

پس از سال‌های طولانی مقامات حکومتی بر آن شدند تا با توسعه خط آهن مرزی بین افغانستان و ازبکستان در شمال گام‌های عملی در راستای ایجاد این خط ارتباطی بسیار مهم و حیاتی بردارند.

کار احداث خط آهن جدید بین ازبکستان و افغانستان که از سال ۲۰۱۰ میلادی رسماً آغاز شده است هم اکنون به پایان راه رسیده و قرار است در آینده‌ای نزدیک و با حضور مقامات عالی رتبه ۲ کشور به بهره‌ برداری برسد.

این خط آهن منطقه مرزی، ازبکستان را به بندر مرزی "حیرتان" در شمال افغانستان وصل می‌کند و در حال حاضر به طول ۷۵ کیلومتر به داخل خاک کشور و به سمت شهر مزارشریف پیش رفته و کار ساخت آن به اتمام رسیده است.
http://www.afghanpaper.com
موضوع :
اخبار وگزارش ,