منبع:http://www.afghanpaper.com
نوروز در افغانستان قدمت چند هزار ساله داشته و رسوم و آیین‌های ویژه نوروزی سال‌ها است که نسل به نسل به افغان‌ستانی ها منتقل می‌شود.مردم افغانستان نوروز را آغاز فصل طراوت و زندگی مجدد طبیعت می‌دانند و برای رهایی از زمستان سرد و خشک و تجلیل از نوروز از هفته‌ها قبل آماده این جشن می‌شوند.در این مطلب به برخی از آیین و رسوم ویژه نوروز در افغانستان اشاره می‌شود.
 
تجمع در زیارتگاه‌ها

در ۲ شهر کابل و «مزار شریف» زیارتگاه‌های با شکوهی منسوب به حضرت علی (ع) وجود دارند که بسیار مورد توجه افغان‌ها قرار دارند
.
 

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817442388.jpg

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817443471.jpg

در نخستین روز سال جدید، مراسم با شکوهی در این زیارتگاه‌ها برگزار می‌شود که بالغ بر صدها هزار هموطن از گوشه و کنار این کشور و حتی کشورهای همجوار آسیای مرکزی برای تماشای آن به این دو شهر سفر می‌کنند.

 

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817441506.jpg

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817441325.jpg

 

در این مراسم، علمی که منسوب به حضرت علی (ع) که بر آن اسماء متبرک نوشته شده است به اهتزار در می‌آید و سپس این علم برای روزهای متوالی در آن مکان افراشته می‌ماند.

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817442692.jpg

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817444858.jpg

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817443241.jpg

سمنو (سمنک)
تهیه سمنو (سمنک) از جمله رسم‌های قدیمی نوروز در افغانستان است که در بین زنان طرفدارانی زیادی دارد.

سمنو نوعی غذای مخصوص است که از آرد گندم، جوانه گندم، روغن و آب تهیه می‌شود.

زنان افغان از آغاز شب نوروز تا سپیده دم اولین روز بهار به صورت دسته جمعی و خواندن اشعار قدیمی شروع به پختن سمنو که از رسوم قدیمی نوروز در افغانستان است، می‌کنند.

 

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817444027.jpg

حاضران در پای دیگ سمنو شادمان از رسیدن روزهای سبزی و نشاط هستند با خواندن ترانه‌های قدیمی که مخصوص پخت سمنو است کار خود را ادامه می‌دهند.

رسم شب‌نشینی سمنو در شب نوروز در میان خانم‌های شهر کابل و دیگر نقاط افغانستان رایج است و بسیاری از خانواده‌های افغانستانی به ویژه بانوان افغانستانی در شب نوروز در میهمانی پخت سمنو شرکت می‌کنند.
 
 

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817441466.jpg

 

هفت میوه و هفت سین
آماده کردن سفره‌ هفت سین و هفت میوه از دیگر رسم‌های ویژه نوروز در افغانستان است.

هفت میوه ترکیبی از هفت نوع میوه خشک است. ای خشکبارها به طور معمول «مغز بادام»، «مغز گردو»، «پسته»، «کشمش»، «زردآلو»، «سنجد» و «قیسی» هستند.
 

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817442125.jpg

مردم افغانستان چند روز قبل از عید نوروز این خشکبارها را به صورت مخلوط در آب قرار می‌دهند تا برای روز نوروز آماده شوند.

در همین حال در برخی از مناطق افغانستان مردم برای استقبال از نوروز سفره هفت سین نیز پهن می‌کنند.

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817444221.jpg

«سیب»، «سنجد»، «سبزی»، «سمارق» (قارچ)، «سرکه»، «سمنو» و «سیر» اجزای سفره هفت‌ سین را تشکیل می‌دهند.

مردم افغانستان در روزهای نوروز از میهمانان خود با هفت میوه و هفت سین که بسیار خوشمزه و شیرین است، پذیرائی و استقبال می‌کنند.

 

غذاهای شب نوروز

خانواده‌های افغان در شب نوروز، شام مفصل و استثنایی نسبت به دیگر شب‌های سال صرف می‌کنند.

رنگ سفید نزد مردم افغانستان نشانه خوشبختی و سعادت است به همین دلیل بسیاری از مردم افغانستان یک خروس سفید رنگ را در شب نوروز با نیت این که سال جدید، سالی پر از خوشبختی و نیک‌بختی باشد، ذبح می‌کنند و آن را به همراه سبزی و پلو برای سفره شب نوروز طبخ می‌کنند.

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817444368.jpg

رنگ سبز نزد مردم افغانستان جایگاه ویژه‌ای دارد و از آن به نیکی و خوبی تعبیر می‌شود به همین دلیل افغان‌ستانی ها برای داشتن سالی پر بار بر سفره‌های خود در شب نوروز سبزی و سبزی پلو قرار می‌دهند.

ماهی کباب شده نیز از دیگر غذاهایی است که در شب نوروز طرفداران زیادی در بین خانواده‌های افغان دارد و در آستانه شب‌های عید ماهی در بازارهای افغانستان به شدت گران می‌شود.

در ایام نوروز وضعیت درآمدی مشاغلی چون ماهی پزی و شیرینی فروشی‌ها رونق ویژه‌ای می‌گیرد و معمولا مردم در این فروشگاه‌ها برای خرید در صف‌های طولانی می‌ایستند.

نوروزی

جوانانی که هنوز در دوران نامزدی به سر می‌برند و منتظر ازدواج هستند، یک روز قبل از نوروز به همراه هدیه نوروزی برای تبریک سال نو به خانه همسر خود می‌روند.

خانواده‌ پسر (داماد) با هدایایی چون لباس، جواهرات و حنا به همراه غذاهایی مانند ماهی، زولبیا، شیرینی و کلوچه‌های متنوع برای تبریک عید و دادن عیدانه به خانه عروس می‌روند.

خانواده عروس هم در مقابل، لباس مردانه و شرینی برای داماد آینده آماده می‌کنند.

لباس نو

در آستانه نوروز، بازار فروش لباس در شهر کابل بسیار رونق دارد و مردان و زنان به ویژه کودکان برای استقبال از بهار لباس‌های نو خریداری می‌کنند.

مردم افغانستان معتقدند در حالی که طبیعت با آغاز بهار نو می‌شود و این زیبایی بر جان و روح انسان نیز اثر می‌گذارد باید چهره و پوشش انسان هم پاکیزه و تمیز شود به همین دلیل مردم این کشور اقدام به خرید لباس نو می‌کنند.


خانه تکانی

خانه تکانی در آستانه نوروز از سنت‌های پسندیده افغان‌ها است.

زنان افغان در آستانه‌ نوروز با شستن فرش‌ها و گردگیری خانه‌ خود تلاش می‌کنند تا پاکیزگی و نشاط را در آستانه بهار در خانه به وجود آورند.

تزئین و رنگ خانه برای استقبال از بهار از دیگر رسوم افغان‌ها در روزهای آخر زمستان است و مردها در افغانستان تلاش می‌کنند تا در آستانه نوروز وسایل خانه خود را نو کنند.

 

دید و بازدید

گرچه تعطیلی عید نوروز در افغانستان فقط یک روز است اما درهمین فرصت اندک نیز دید و بازدیدها در حد مقدور انجام می‌شود و این

سنت حسنه افغان‌ها جشن نوروز را با سفارشات دین مبین اسلام بیشتر پیوند می‌دهد.

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817444932.jpg

دیگر سنت‌ها

توسل جستن با مراکز مقدسی که منسوب به امیرالمومنین حضرت علی (ع) هستند از جمله در ۲ شهر کابل و مزار شریف بسیار دیدنی است.

 ده‌ها هزار افغان در اطراف این مکان مقدس جمع شده و با نیایش از خداوند طلب سال نیک می‌کنند.
 

جشن‌ها

جشن گل سرخ

جشن گل سرخ (میله گل سرخ) یک جشن خاص است که در مزار شریف در ۴۰ روز اول سال و به مناسبت روییدن گل‌های سرخ اجرا

می‌شود و در طول این ۴۰ روز مردم از همه جا برای حضور در این جشن به مزار شریف می‌آیند. این مراسم به طور همزمان با مراسم

جهنده علی (یا ژنده علی) انجام می‌شود. مراسم جهنده علی، مراسمی خاص دینی است که به مناسبت خلافت علی ابن ابی طالب

در مسجد مقدس این شهر که گفته می‌شود آرامگاه این امام است اجرا می‌شود. این مراسم با برافراشتن یک علم (که ترکیب رنگ آن به

 درفش کاویانی شباهت دارد و به آن ژنده سخی می‌گویند) در حرم منسوب به امام علی و در اولین روز سال اجرا می‌شود. جشن گل

 سرخ برای چهل روز در دشت‌های لاله و حرم ادامه می‌یابد.

 

جشن دهقان

در این مراسم که در روز اول سال اجرا می‌شود کشاورزان به شهرها می‌آیند و تولیدات خود را به نمایش می‌گذارند. در سال‌های اخیر این مراسم تنها در کابل و برخی شهرهای بزرگ اجرا می‌شود و حتی شخصیت‌های بلند پایه حکومتی نیز در تماشای آن شرکت دارند.

 

نگاهی به بازی‌های سنتی مردم افغانستان در عید نوروز


انجام بازی‌ها و سرگرمی‌های ویژه و باستانی در روزهای نوروز که بیشتر از سوی جوانان انجام می‌شود، به جذابیت این جشن باستانی می‌افزاید.

بز کشی، کشتی، بادبادک‌ بازی، تخم مرغ جنگی و چرخ و فلک سواری از جمله بازی‌ها و سرگرمی‌هایی هستند که در میان افغان‌ها از محبوبیت زیادی برخوردار است و در جریان جشن نوروز با شکوه تمام بر پا می‌شود.
 

کشتی پهلوانی


کشتی در ایام جشن نوروز، سرگرمی بسیاری از افغان‌ستانی ها به ویژه جوانان این کشور به حساب می‌آید.

کشتی از جمله ورزش‌های باستانی و پرطرفدار در میان مردم افغانستان است که در روزهای نوروز بیشتر در مناطق بیرون شهر با شرکت کشتی‌گیران و در حضور تماشاگران مشتاق برگزار می‌شود.

کشتی‌گیران محلی در مکان‌هایی که پوششی از سبزه و یا خاک نرم دارد، گردهم می‌آیند و با حضور یک داور، مسابقه میان 2 کشتی‌گیر برگزار می‌شود.

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817443756.jpg

 تخم مرغ جنگی، بازی دوست داشتنی افغان‌ها


تخم مرغ جنگی از بازی‌های ویژه نوروزی در افغانستان است که بیشتر در محلات تفریحی و پارک‌ها که مردم برای تفریح به آنجا می‌روند، برگزار می‌شود.

در این بازی 2 نفر که هر کدام تخم مرغ‌های جوشیده و سفت در دست دارند، تخم‌ مرغ‌های خود را به یکدیگر می‌زنند و تخم مرغی که زودتر شکست صاحب آن بازنده است و تخم مرغ شکسته شده به صاحب تخم مرغ برنده تعلق می‌گیرد.

تخم مرغ جنگی، تنها بازی محبوب جوانان افغانستانی نیست، بلکه در میان بزرگسالان هم از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است.

کودکان نیز این بازی را بسیار دوست دارند و می‌توان، گفت که بسیاری از خانواده‌های هموطن این بازی را با اعضای خانواده خود انجام می‌دهند.
 

 

چرخ‌و فلک سواری
 

چرخ‌وفلک سواری یکی دیگر از سرگرمی‌های نوروزی مردم افغانستان است که بیشتر نزد کودکان و نوجوانان محبوبیت دارد.

بسیاری از چرخ‌وفلک‌هایی که چرخیدن با آنها آرزوی بسیاری از کودکان در افغانستان است مدرن نیستند.

بازی‌های دیگری چون "نیزه بازی"، "خروس جنگی"، "کبک جنگی" و "گردو بازی" از دیگر سرگرمی‌های مردم افغانستان در جشن نوروز هستند.

 
  http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817444139.jpg
 
 بز کشی


بزکشی از بازی‌های قدیمی و پر طرفدار مردم افغانستان به شمار می‌رود.

با وجود آن که بز کشی از بازی‌های محلی ولایت‌های شمالی افغانستان به شمار می‌رود، اما به دلیل جذابیت آن، این بازی در تمام نقاط افغانستان علاقمندان فراوانی دارد و در زما‌ن‌های مختلف به ویژه ایام نوروز مسابقات بز کشی در تمام ولایت‌های افغانستان برگزار می‌شود.

"حاجی عبدالرشید" رئیس "فدراسیون بزکشی" کمیته المپیک افغانستان در این رابطه به خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در نوروز امسال، مسابقات بز کشی زیادی در سراسر افغانستان برگزار خواهد شد.
 
http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817443956.jpg
 
وی گفت: از جمله این مسابقات می‌توان به 2 مسابقه بزرگ که قرار است در روز دوم و سوم نوروز در شهر مزار شریف برگزار شود، اشاره کرد.

عبدالرشید خاطرنشان کرد: همچنین مسابقاتی برای ولایت‌های دیگر چون "کابل"، "بدخشان"، "تخار"، "قندوز"، "بامیان"، "پروان"، "پنجشیر"، "کاپیسا"، "غور"، "بادغیس"، "سرپل" و "فاریاب" در نظر گرفته‌ایم.

در بازی بزکشی، اسب سوارانی که به "چاب‌اندازان" معروف هستند، تلاش می‌کنند تا بزی را که قبلاً سرش را بریده‌اند در نقطه‌ای به نام "دایره حلال" بیندازند.

در بزکشی مانند فوتبال 2 گروه با یکدیگر رقابت می‌کنند و در هر گروه 12 چاب‌انداز بازی می‌کنند.

این بازی در یک میدان هموار و بزرگ انجام می‌شود و هر چاب‌انداز برای برداشتن بز از زمین و بیرون رفتن از میان چاب اندازان گروه رقیب، باید مهارت بالایی داشته باشد تا بتواند بز را به دایره حلال برساند.

رئیس فدراسیون بزکشی افغانستان تصریح کرد: چاب‌اندازان از ماه‌ها قبل برای حضور در مسابقات نوروزی در حال تمرین کردن هستند و برای کسب آمادگی‌های لازم مسابقات دوستانه برگزار می‌کنند.

هر ساله برگزاری مسابقات بز کشی در جشن نوروز با استقبال بی‌نظیر مردم افغانستان روبرو می‌شود.

عبدالرشید در این باره می‌گوید: در مسابقاتی که همه ساله در مزار شریف برگزار می‌شود، شمار تماشاگران به 20 تا 50 هزار نفر می‌رسد و در ولایت‌های دیگر نیز این آمار به یک هزار تا 10 هزار تماشاگر مشتاق می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: در مسابقات بزکشی جوایزی مانند خودرو و پول نقد تا مبلغ یک هزار دلار از سوی فدراسیون بزکشی با حمایت بازرگانان که برای تماشای مسابقه می‌آیند به چاب‌اندازانی که موفق به رساندن بز به دایره حلال شوند، اهدا می‌شود.
 
 
بادبادک بازی(گدی‌پران)
 


بادبادک ‌بازی از جمله بازهای مورد علاقه مردم افغانستان به ویژه جوانان شهر کابل است و روزهایی که باد به آرامی می‌وزد، آسمان کابل پر از بادبادک‌های رنگارنگ می‌شود.

جوانان شهر کابل در روزهای نوروز با حضور بر فراز تپه‌ها برای بلند کردن بادبادک‌های خود تلاش می‌کنند، این بازی به عنوان یکی از سرگرمی‌های اصلی مردم افغانستان در جشن نوروز به شمار می‌رود.
 

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817441284.jpg

بادبادک بازی بیشتر در فصل بهار و روزهای که باد بیشتر می‌وزد، رونق می‌گیرد و در روزهای غیر از جشن نوروز هم جوانان بادبادک‌های دست ساز خود را از بالای خانه‌هایشان بلند می‌کنند.

بادبادک‌ها در اندازه‌های مختلف و قیمت‌های گوناگون در مغازه‌های کابل به فروش می‌رسد، اما در گوشه‌ای از این شهر بازار مخصوص ساخت و فروش بادبادک وجود دارد.

http://files.afghanpaper.com/pics/201203/201203190817441379.jpg

در شرایطی که مردم افغانستان از جنگ و نا امنی رنج می‌برند، با این حال در تلاش هستند تا از هر وسیله و فرصتی برای تفریح و شادمانی استفاده کنند.

مردم افغانستان نوروز را به عنوان بزرگترین جشن مردمی و باستانی خود می‌دانند و بدون در نظر گرفتن مشکلات زندگی تلاش می‌کنند از این فرصت برای سپری کردن روزهای خوش بهترین استفاده کنند.

با وجود آن که در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان، تجلیل از سال نو ممنوع شده بود اما مردم این کشور در خانه‌های خود از این روز تجلیل می‌کردند

 

منبع : وب سایت جامع افغانستان


نظرات بینندگان:

>>>   سال نو مبارک بادبه تمام مردم افغان یک سال خوش ارم از خدا برزک میخواهیم با احترام منیزه بهین

>>>   سلام دوستان من هم به نوبه خود سال نو 1391 خورشیدی را
به تمام هموطنان عزیز در سراسر جهان و در داخل افغانستان عزیز
تبریک عرض مینمایم.
امید که سال نو سال خوب و خوش و ارام و سال که هیچ یک افغان
درد جنگ ورنج اواره گی را نکشد ار خداوند خواهانم.....


همایون رسولی از عربستان..

>>>   سلام به هم وطنان و هم فرهنګان ګرامی
فرارسیدن نوروز را برای هریک شما و همه اعضای خانوhده و دوستان وخویشاوندان شما تبریک وتهنیت ګفته و برای همه شما سال خوش تمنا داریم
باقی وهمه اعضای خانوداه سمندر

>>>   قشنگ بود.
تشکر

>>>   سلام به همه یی مسلمانان جهان بخصوص مردم شریف افغانستان :
فراررسیدن سال نورابه همه یی شما تبریک وتهنیت عرض میدارم خداکندکه یک سال بوده باشد تاهمه درفضای صلح وآرامش کامل زندگی کنند وبه عوض اینتحاروآدم ربایی اتحادواتفاق بوجودبیآید این آروزی من منحیث یک شهروند افغان است
عبدالحق "همراز" ازولسوالی شهدا ولایت بدخشان یکتن ازمنسوبین اردوی ملی درولایت زابل

>>>   عالی بود

>>>   هر روز تان نوروز
نوروزتان پیروز
همچنان در شهر کابل - در قسمت شاه شهید کابل یا زیارت شاه شهید ع در کابل میله زنان برپا میشود.

>>>   یادت بخیر وطن عزیز، با این عکس ها خاطرات گذشته ما زنده شد ای کاش ای کاش کشور ما از این مشکلات نجات یابد و یک صلح سرتاسری تامین گردد

>>>   یكبار دكر نسیم نوروز وزید
دلها به هوای روز نو باز تبید
نوروزو بهارو بزم یاران خوش باد
در خاك وطن ، نه در دیار تبعید

فرا رسیدن جشن باستانی نوروز وسال جدید هجری خورشیدی
را به تمام وطن داران عزیزم تبریك عرض میكنم
به امید سال با امن وارام برای كشور داغ دیده ما .

فایز =قاهره

>>>   یكبار دكر نسیم نوروز وزید
دلها به هوای روز نو باز تبید
نوروزو بهارو بزم یاران خوش باد
در خاك وطن ، نه در دیار تبعید
فرا رسیدن جشن باستانی نوروز وسال جدید هجری خورشیدی
را به تمام وطن داران عزیزم تبریك عرض میكنم
به امید سال با امن وارام برای كشور داغ دیده ما .

فایز =قاهره

>>>   همه رسومات زمانه ای جاهلیت است که ربطی به دین و آئین اسلام ندارد . حتی بعضی ازین عنعنات باعث گناه بزرگ نیز میگردد.

>>>   ازجمله بازی های سنتی بزرگان افغانستان یکی هم سک جنگی است که از یاد شما رفته و تذکرنداده اید.
و از مرغ جنگی و غیره چی ناراض هستید که نادیده گرفته اید.

>>>   حکم تجلیل از نوروز و چهارشنبه سوری و سیزده بدر :

کسی که مسلمان می شود و به آیین و دین اسلام ایمان می آورد؛ در حقیقت متعهد می شود که به اصول کلی آن پایبند باشد و یکی از اصول اصلی اسلام اینست که به تمامی ادیان و معتقدات و رسومات آنها کافر شود و آنها را قلبا و زبانا و عملا انکار کند، زیرا تجلیل و بزرگداشت آن روزها به معنای تایید و تکریم آیین آنهاست، درحالیکه پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرمایند:

«من تشبه بقوم فهو منهم» رواه أحمد وغیره بسند جید

یعنی: «کسی که از قومی تقلید کرد از جمله ی آنها است».

و قطعا یکی از آیین های مجوسیان و زرتشتیان تجلیل از این سه روز است، چراکه بعنوان بخشی از رسوم و آیین آنها تلقی می شود، از اینرو یک مسلمان موحد که محبت دین خدا در قلبش جای گرفته، از بزرگداشت و تجلیل این سه روز پرهیز می کند و آنرا انکار می کند، و تنها روزهایی را از سال تجلیل کرده و بزرگ می دارد که دینش برای وی تعیین کرده که همانا دو روز عید قربان و عید رمضان است، بجز این دو روز هیچ روزی از ایام سال را تجلیل نمی کند و  آنرا به شادی سپری نمی کند، چنانکه پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «.. إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَكُمْ بِهِمَا خَیْرًا مِنْهُمَا: یَوْمَ الْأَضْحَى، وَیَوْمَ الْفِطْرِ». "السلسلة الصحیحة" (2021).

یعنی: «خداوند دو روز دیگر را به جای آن دو برایتان قرار داده است كه خیر و نیكی دنیا و آخرت در آن دو قرار دارد: روز عید قربان و روز عید فطر» ابوداود (1134) و نسائی (1556).

>>>   ل بایستی یادآوری کرد که آن مزاری که مشهور شده به مزار علی - و اسم شهر نیز به آن شهرت گرفته - یک ادعای وهمی و خیالی است و اصلا صحت ندارد و متاسفانه برخی از مبتدعین و قبوریون با استناد به سخنان بی اساس و بدون سند و انتساب آن مکان به قبر علی رضی الله عنه آنرا بهانه ای برای انجام بدعتهای خود و ترویج خرافات نموده اند.

از طرفی، حتی اگر ثابت شود که مزار علی رضی الله عنه است؟! باز جایز نیست که بر محل مذکور ساختمان و مسجد و بنایی ساخت، زیرا تبرک جستن به قبور و آثار اولیاءالله یا ساختن مزار و گنبد در اسلام حرام است و پیامبر صلی الله علیه وسلم یهود و نصاری را به سبب آن لعن کردند.

اما در مورد اصل سوال: اگر منظورتان برافراشتن پرچم و یا عَلَم نوروز در این شهر باشد، باید گفت که این عمل نه تنها هیچ مناسبتی با اسلام و شریعت پاک خداوند ندارد، بلکه یعنی بازگشت به دوران جاهلیت و بزرگداشت رسومات و آیین کفار مجوسی...

و کسی که این اعمال جاهلی را انجام می دهد، خارج از دو حالت زیر نیست:

اول - اگر به آن اعتقاد داشته باشد و آنرا جزوی از آیین و دین خود بداند که بایستی اجرا و برگزار شود تا شکوه دوران قبل از اسلام را بازگرداند، بدون شک او کافر خواهد شد.

دوم -  اگر آنرا بعنوان تفریح و شادی انجام می دهد ولی آنرا جزو دین خود نمی داند، در این شرایط وی کافر نخواهد شد ولی به سبب بزرگداشت مراسم و آیین جاهلیت و قبل از اسلام، گناهکار است و باید توبه کند و دیگر چنین مراسماتی را برگزار نکند و در آن شرکت ننماید..

پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«من تشبه بقوم فهر منهم» یعنى: هر كسى كه خودش را شبیه كافران سازد از جمله آنان بشمار میرود.

نوروز و مهرگان همگی نوعی از آیین و یا حداقل رسوم زرتشتیان بود، و ربطی به رسم و رسوم مسلمانان ندارد. و روزهایی همچون چهارشنبه سوری و یا نوروز و یا سیزده بدر و یا شب یلدا و غیره هیچکدام اعیاد مسلمین نیستند، بلکه اعیاد مجوسیان آتش پرست است و ما مسلمانان باید از اعیاد کفار برائت کنیم، نه اینکه جاهلانه این روزها را گرامی بداریم. از اینرو هر عملی که منجر به بزرگداشت و گرامیداشت این روزها گردد حرام است.

و باید بدانیم که از نوروز بعنوان یک "عید" نام برده می شود، در حالیکه اگر قرار باشد روزهایی از سال مخصوص شادی و جشن و عید باشد، فقط عید قربان و رمضان جایز است، زیرا «رسول خدا صلی الله علیه وسلم (پس از هجرت از مكه) به مدینه تشریف آوردند، واهالی مدینه دارای دو روز بودند كه در آن دو به بازی پرداخته و شادی می كردند، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: این دو روز چیست؟ عرض كردند: ما در زمان جاهلیت در این دو روز به بازی و شادی می پرداختیم، رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: خداوند دو روز دیگر را به جای آن دو برایتان قرار داده است كه خیر و نیكی دنیا و آخرت در آن دو قرار دارد: روز عید قربان و روز عید فطر» ابوداود (1134) و نسائی (1556).

کسانی که چنین رسوماتی را انجام می دهند، هدفی جز کمرنگ کردن تمدن و فرهنگ اسلام در میان مسلمین ندارند، و قصد دارند تا با زنده کردن رسومات پیش از اسلام مردم ساده لوح را به انجام مراسمات به قول خود ملی ترغیب کنند و بدین ترتیب چندین گام به انصراف کردن مردم از دینشان (اسلام) نزدیکتر شوند.

مردم افغانستان مردم دینداری هستند، اما از زمانیکه کفار اشغالگر و حکومت دست نشانده ی آنها بر سر کار است، و توانایی مبارزه با مجاهدین را ندارند، لذا چاره ی کار را در مبارزه ی غیر مسلحانه یعنی مبارزه ی فرهنگی می دانند و قصد دارند با ترویج فرهنگ کافران و مراسمات محلی قبل از اسلام و امثال این حربه ها مردم را نسبت به دینشان دلسرد کنند و گام به گام آنها را به سمتی که می خواهند بکشانند تا جائیکه کسی در این کشور نباشد که حاضر شود در راه خدا و دینش جهاد کند، و بدین ترتیب مشکل کفار نیز حل خواهد شد..

پس مردم مسلمان جهان و افغانستان باد هوشیار باشند و بدانند که کفار قصد مبارزه ی فرهنگی و ترویج فساد و بی دینی و ارزشهای کفار را دارند، و باید مردم را از این حربه ی کفار آگاه ساخت.
موضوع :
افغانستان شناسی ,