ولین اجلاس جهانی زنان و بیداری اسلامی 30 دقیقه بامداد  امروز پنج شنبه 21 سرطان در حالی در سالن همایشهای برج میلاد تهران به پایان رسید که در نشست های پایانی آن، خانم ها هر یک، مژگان مصطفوی و شهلا فرید، از افغانستان به عنوان هیات رییسه حضور داشتند.

در این اجلاس جهانی که در روزهای بیست و بیست و یكم سرطان، در تهران  با حضور یك هزار و پنجصد زن فعال در عرصه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی از 80 کشور جهان و ایران برگزار شد، از افغانستان نزدیک به 70 نفر علاوه بر خانواده های شهدا، از فعالان فرهنگی، سیاسی، از نهادهای جامعه مدنی از شهرهای مختلف دعوت شده بودند.

حضور خانواده‏های شهید بلخی، شهید کاظمی، شهیدمصباح و چند تن دیگر از شهدای افغانستان، انتخاب خانم ها مژگان مصطفوی و شهلا فرید به عنوان عضو هیات رییسه نشست های مراسم اختتامیه، نشان دهنده  حضور برجسته زنان افغانستان در اولین همایش زنان و بیداری اسلامی بود.

همچنین خانم ها شهلا همتی، عضو کمیسیون زنان پارلمان کشور و صابره محمدی در روز پایانی این اجلاس زنان در ارتباط با موضوع اجلاس سخنرانی کردند.

نسرین سلطان خواه، معاون علمی و فناوری رییس جمهور ایران در مراسم پایانی این اجلاس  گفت: «قلب های زنان مسلمان به هم پیونده خورده است و مرزهای جغرافیایی نیز قادر به جدایی آنان در اقصی نقاط جهان نیست.»

به گفته خانم سلطانخواه، آزادی بخشی از این حرکت عظیم است و مهم تر از آن حفظ دستاوردهای آزادی و ساختن نظام نو، ‌مقتدر و مستقل بر پایه ارزش های الهی است.

در نخستین اجلاس زنان و بیداری اسلامی، پیش از خوانش بیانیه پایانی، مراسم تجلیل و تقدیر از خانواده های شهدای عرصه ایثار و مقاومت از كشورهای افغانستان، فلسطین، لبنان، پاكستان، عراق و بوسنی و هرزوگوینا هستند از سوی خانم صدیقه حجازی دبیر اجلاس جهانی زنان و بیداری اسلامی،  نشان ایثار و مقاومت از سوی دبیر خانه اجلاس زنان و بیداری اسلامی به رسم یادبود اهدا گردید.

اولین اجلاس جهانی زنان و بیداری اسلامی با صدور بیانیه ای 19 ماده‏ای در حالی به کار خود پایان داد که در بیانیه آن، بیداری اسلامی از نعمت ها و وعده های الهی و حقیقتی گرانبها به نام برده شده بود و زنان مسلمان دعوت شده به  این اجلاس پیشنهاداتی را به شرح زیر به دبیرخانه آن ارایه کردند.

- تدوین سند جامع از حقوق زن در فعالیت انقلابی در بیداری اسلامی؛
- ایجاد هماهنگی بین زنان جهان اسلام در بیداری اسلامی در چارچوب مجمع جهانی بیداری اسلامی؛
- حضور گسترده زنان در نشست های آینده و اجلاس مجمع؛
- تاسیس مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی در حوزه زن مسلمان و بیداری اسلامی؛
- تاکید بر تقویت اتحادیه های رادیو و تلویزیونی جهان اسلام برای معرفی ارزش های اسلامی و مقابله با جنگ رسانه ای قدرت های غرب؛
- راه اندازی شبکه مجازی به منظور ایجاد ارتباط بین زنان جهان اسلام؛
موضوع :
خانواده شهدا ,